Ülkemizin zengin yöresel kültürü içerisinde yerel bir peynir çeşidi olan Van otlu peynir, başta Van olmak üzere Ağrı, Siirt, Bitlis, Batman gibi doğu illerimizde üretilen oldukça lezzetli bir peynirdir. Bölgesinde yetişen özel yabani bitkilerle hazırlanan Van otlu peynir, yarı sert ve tuzlu bir tada sahiptir. Besin değeri oldukça yüksek olan Van otlu peynir, altmışa yakın ot çeşidi ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmez tadı olarak tercih edilmektedir.

En özel ot aromaları

Van otlu peynir, yaylalarda doğal ortamlarında yetişen koyunların sütü ve özel aromalara sahip otlarla elde edilir. Van bölgesi, diğer illere göre çok daha zengin bir floraya ve yabani bitki türüne sahiptir. 

Van’da sirmo, yabani nane, kekik ve mendi gibi bahar mevsiminde derlenen taze otlar, özel aromaları ile peynire ayrıcalıklı bir tat katar. Kokusu ve lezzetinin yanı sıra C vitamini ile yüksek bir besin değerine sahip olan otlu peynirler, antioksidan özellikleriyle de sağlıklı beslenmeye destek olur.

Farklı türde peynirlerle zenginleştirilen kahvaltı sofraları, yeni güne bol protein ile başlamamıza yardımcı olur. Yöresel tatların sofralarımızın için vazgeçilmez bir zenginlik olduğunu bir kez daha kanıtlayan Van otlu peynir ile çeşitli sandviçler ve tostlar hazırlanabilir.

Yöresel tadı ile damak zevkine özel bir tat katacak olan Van otlu peynir, omlet türleri için de ideal bir malzemedir. Bununla birlikte, kahvaltılara eşlik eden otlu peynir, uzun bir süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Ezine beyaz peynir

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir diğer lezzeti olan ezine beyaz peynir, kaliteli bir tüketim gıdasıdır. Aromasını keçi sütünden alan ezine beyaz peynir, kıvamlı ve yağ oranı ile tüketimi oldukça sağlıklıdır. Bununla birlikte mevsimine göre koyun, inek ve keçi sütlerinin belirli oranlarda karıştırılmasıyla da üretimi yapılabilir.

Diğer peynir türlerinden, üretiminde kullanılan sütün belirli bir yöreden sağlanması ile ayrılan ezine beyaz peynir, salamurada olgunlaştırılarak beyaz peynir standardına uygun olarak hazırlanır.  Beyaz renge yakın, açık sarı rengi ile yumuşak ya da orta sertlikte tüketilebilir. Yöresel peynir türlerimiz arasında lezzeti ile ilk sıralarda yerini alan ezine beyaz peynir, bol vitamin içeriğiyle özellikle çocuk gelişiminde kemik ve diş sağlığı için tüketilmesi önerilen gıdalar arasındadır.

Varyant sucuk   

Varyant sucuk ya da variant sucuk olarak tanımlanan sucuk türü, ‘değişik’ ya da ‘farklı’ bir tat özelliği ile bilinmektedir. İç Anadolu Bölgesinin yöresel tatları arasında yerini alan varyant sucuk, diğerlerine göre daha farklı baharatlarla hazırlanan bir türdür. Başta Kayseri ilimizin sucukları olmak üzere, varyant sucukları tadı ve kalitesiyle tercih edilen kahvaltılık ürünler arasındadır.

Varyant sucuk, kahvaltılarda dilimlenerek tüketilebilir ya da tost ve benzeri ekmek arası özel sunumlarda tercih edilebilir. Varyant sucuk, özellikle baharatı sevenler için ayrıcalıklı bir damak tadı sunmaktadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.