Yeni bağlanan İnternet Hız ve Bant Genişliği Testi uygulaması ile eviniz ve ofisiniz ADSL VDSL Kablo / Uydu fiber internet veya akıllı telefon 3G veya 4G ne olursa olsun image upload ile ne kadar hızlı bağlantı kurduğunuzu test edebilirsiniz. Bu uygulamaları hiztesti.online  sitesine giriş yaparak indirme ve yükleme hızınızı bant genişliğini ve ping zamanını da öğrenildiği söyleniyor. Evinizle olan bağlantıyı İnternet sağlayıcınızdan kontrol etmek ve internet paketinizi ne kadar verimli kullanabileceğinizi görmek için hız testinden yararlanabilirsiniz.

Hız testi nasıl çalışıyor?

Hız testi aracı ilk önce IP adresinizi mevcut konumunuzu ve internet servisini satın aldığınız internet sağlayıcısını belirler. Sonra internet speed test hızınızı kontrol eder. İndirme işlemi kontrolü sırasında sunucu bilgisayarınıza bazı veriler gönderir. Cihazınızın bu verileri ne kadar hızlı alabileceğini kontrol eder. Belirtilen süre içerisinde indirme hızına gönderilen verilerin oranı da indirme hızını belirler. Sunucu cihazınızdan gerçek zamanlı olarak bazı verileri çekmeye başlar. İndirme hızınız bu verilerin cihazınızdan sunucuya ne kadar sürede gönderileceğini hesaplayarak belirlenir. Ping süreniz bu işlemler sırasında da belirleniyor.

Ping süresi nasıl?

Ping zamanı bilgisayarınızdaki bir veri paketinin ilgili sunucuya iletilmesi sırasında geçen zamandır. Ping zamanı mili saniye cinsinden ölçülüyor. Ping süresinin uzaması verilerinizin geç iletilmesine neden olur. İnternet bağlantı türünüz İnternet bağlantı hızınızı etkilemez ancak ping süresini etkiler. Örneğin aynı bir ping zamanlarını ADSL bağlantısında 2 Mbit / s veya 8 Mbit / s internet bağlantı hızında elde edebilirsiniz. Ancak Fiber ADSL ile karşılaştırıldığında Fiber’deki Ping süresi daha kısadır. Kablosuz bağlantılar için internet test süresi daha uzundur. Bu nedenle kablolu bağlantı kullananlar daha düşük bir ping süresi görebiliyor.

Bant genişliği nedir?

Bant genişliği sistemin kapasitesini tanımlar. Diğer bir deyişle bir veri iletişim sisteminin veya iletişim kanalının örneğin bir internet bağlantısının veri aktarımı yapabildiği veri miktarı bant genişliği ile tanımlanır. Bant genişliği veri iletişim kaynaklarındaki veri miktarının saniye başına bit veya saniye / saniye olarak ölçülmesiyle hesaplanır. Bant genişliğindeki artış bu iletişim kanalı üzerinden belirli bir süre içinde geçebilecek veri hacmini artırır. Bir banttaki veri akışına ayrıca veri trafiği de denir. Bu banttan geçen veriler trafik oluşturur. Bu trafiği azaltmak için bant genişliğini de artırmanız gerekiyor.

Sayfa hızı nasıl?

Buna gerçek sayfa hız değeri deniyor. FBP First Contentful Paint görüntülerin ilk kez kullanıcı tarafında görüntülendiği süredir oysa DCL DOM İçeriği yüklendi uyarısı olan HTML simgelerin tamamen yüklendiği süreyi gösteriyor. Önemli olan yukarıdaki yorumlamanın bir sonucu olarak bu 2 elementin ortalamasıdır yani hızlı ve yavaş olma değeri bulunuyor. Hız olarak beklenti 3sn altındaki bir yükleme süresinin iyi olduğu hakkında bilgiler olduğu söyleniyor.

Bu yazı; Hiztesti.online ve Onspeedtest.com sitesi editörleri tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.