Token, gündelik hayatımızda giderek daha fazla karşılaştığımız bir sözcük olmaya başladı. Bunun sebebi elbette tokenlerin giderek daha popüler olması ve pek çok farklı alanda kendine yer bulması.

Token çıkarmak da son zamanların en çok merak edilen konularından birisi haline geldi, zira, sadece kişiler değil aynı zamanda firmalar hatta müzik grupları bile kendi tokenlerini çıkararak kripto dünyasına adım attılar.

Eğer siz de token nasıl çıkarılır merak ediyorsanız doğru yerdesiniz, çünkü gettoken.app’ın token generator hizmeti sayesinde kendi tokeninizi saniyeler içerisinde yaratabilirsiniz.

Token Nedir?

Token dünyasına giriş yapmadan önce tokenlerin ne olduğuyla ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Bu noktada, token ile ifade ettiğiniz şeyin ne olduğunu da anlamalısınız. Normalde, token, kripto para ile aynı şeydir. Genelde Ethereum ve Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimleri token olarak adlandırılır.

Bunun yanında, kripto para blok zincirleri üzerinde çalışan dijital mülkler de token tanımına girmektedir. Kripto paranın oluşturulması sırasında blok zincire entegre edilerek üretilen tokenler ise kripto para olmayıp sadece bir değeri ifade ederler.

Kripto Coin İle Token Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Kripto para ve token arasındaki fark aslında çok da büyük değildir. Kripto para size yaratıcı girişimler yapmanız için daha fazla özgürlük sunarken, token, kripto paranın sunduğu özgürlüğü sunmaz. Ancak, coin yaratmak token yaratmaya kıyasla biraz daha zahmetli ve yüksek maliyetlidir.

Bir coin oluşturmak için yeni bir blockchain ağı yaratmanız gerekirken tokenler mevcut blockchain ağları üzerine inşa edilebilirler. Dolayısıyla, coin oluştururken ya da oluşturduktan sonra az da olsa programlama bilgisine ihtiyaç duyabileceğiniz anlamına gelir; coin oluşturma platformları kullanılarak oluşturulan coinlerin sürdürülebilirliğini sağlamak bile programlama bilgisine dayalıdır.

Tokenlerin bir diğer avantajı da açık kaynak kodlar ya da farklı türden hazır araçlar aracılığıyla kolayca oluşturulabilir olmalarıdır.

Gettoken.app İle Kendi Tokeninizi Kendiniz Oluşturun

Eğer token oluşturmak istiyor ancak işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz, zira gettoken.app token builder ile saniyeler içerisinde bir token oluşturabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken fazlasıyla basit birkaç adım vardır:

  1. Gettoken.app anasayfaya gidin.
  2. Tokeninizi inşa etmek istediğiniz blockchain’i seçin. Bu noktada yapacağınız seçim tokeninizin yapısını belirleyeceği için doğru blockchain seçimi yaptığınızdan emin olun.
  3. Blockchain seçimi yaptıktan sonra site sizi bir sayfaya yönlendirecek, burada tokeniniz hakkındaki temel bilgileri, tokeninizin adını, sembolünü vesaire girmeniz istenecek. Aynı zamanda tokeninizin kaynak kodu gibi bilgileri de bu sayfadan belirleyeceksiniz. Üstelik bütün bunları herhangi bir hesap oluşturmadan ve tek satır kod yazmadan yapabileceksiniz.
  4. Token oluşturmanın ufak bir maliyeti vardır. Gettoken, token oluşturma işlemleri ile sizi uğraştırmadan, küçük bir ücret karşılığında tokeninizi saniyeler içerisinde oluşturmanızı sağlar.
  5. Tüm işlemleri hallettikten ve MetaMask aracılığıyla ödemenizi yaptıktan sonra tokeniniz cüzdanınıza tanımlanmış olacaktır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.