Gaz sindirim sisteminde yaşanan doğal bir sorundur. Günlük herkeste yaşanan gaz sorunu besinlerin sindirim sırasında oluşur. Gaz sorunu, besinleri parçalayan bakterilerin aşırı mesai yapması sonucunda ve gaz sorunun vücuttan rahat çıkmaması sonucu oluşur.

Gaz sorunu hem insan vücudu ile alakalı hem de yediğimiz yiyeceklerle alakalı bir durumdur. Bizler bu durumu daha aza sindirmek için gaz yapan yiyecekler başlığı altında sizler için araştırma yaptık. En çok gaz yapan yiyecekler nelerdir ve gaz sorunu için tedavi amaçlı neler yapılmalıymış hep birlikte bakalım.

Peki, gaz yapan yiyecekler neler aşağıya bakalım:

Bakliyat ailesinden en çok gaz yapan yiyecekler, fasulye, nohut, bakla gibi gıdalar insan vücudunda gaza en çok neden olmaktadır. Bunun için akşam yemeğinde yapılan bu yiyecekler gün içinde iki üç kere kaynatılması gerekmektedir. Yeşil yiyecekler arasında ise, soğan da gene aynı durumda gaz sorunun yaratmaktadır. Bunu yanında roka, turp gibi diğer yiyecekler gaz yapanlar arasındadır.

Gaz yapan diğer yiyecekler ise yüksek lifli olan yiyeceklerdir. Gazlı içeceklerde gene gaz sorunu ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca yağlı besinlerde gaz sorunu yapmaktadır. Hamurlu yiyecekler gaz sorununu ortaya çıkartır.

Meyvelerden de muz posalı ve yüksek lifli bir meyve olduğu için gaz sorununa neden olur. Kırmızı ette gaz sorunu ile karşı karşıya bırakan bir yiyecektir. Gaz sorunu için ise yapmanız gereken bu tür yiyeceklerden uzak durmanızdır. Böylece gaz sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.