Doğa sayısız nimeti barındıran eşsiz hazinedir .Siz verdikçe daha çok verir. Toprağa bir ekersiniz bin verir. Bir kayısı tohumu ekersiniz. Kocaman kayısı dolu bir ağaç verir. Bir şey ekmeseniz bile bir bakmışsınız her yer ot bitmiş, çayırlara bozkırlara renk gelmiş. Eşsiz çiçekler açmış ortaya seyrine doyulmaz bir renk cümbüşü çıkmış. Yer altından soğuk soğuk sular fışkırmış, insanlara, hayvanlara, bitkilere ,böceklere can vermiş, hayat vermiştir. Doğa cömertliğini konuşturmuştur yine.

Toprak ana şifa, bereket dağıtıyor her zaman. Hep verir size doğa. Siz bakımsız bırakırsınız yine verir. Nankörlük insanoğluna mahsus çünkü. Çöpü bile alır, öyle bir şekilde çıkarır ki karşımıza hayret ederiz. Biten yaşamlardan bile can verir. Sayısız nimet veren doğanın bize hediyeleri bitmez.

Bunlardan biride şifaları saymak ile bitmeyen ‘çilek’. Bu makalemizde çilek faydaları nelerdir, hep birlikte öğreneceğiz.

Kırmızı benekli rengi ile ,tatlısı ile ekşisi ile her şekilde yenilen yazın eşsiz meyvesi çilek;”antosiyanin” adındaki pigment sayesinde enfeksiyondan korur ve immuniteyi arttırarak bağışıklığı güçlendirir. Kansere karşı korur, alzheimer riskini azaltır ve sinir sistemini düzenleyerek sakinleştirir ,kalp ve damar sağlığını korur ve kalbin çalışma gücünü arttırır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde şu ihtiyacını düzenler ve susuzluk hissini azaltır. Bu nedenle oruç ayında tüketilen meyvelerin başında yer alır.

Şeker oranı çok az olduğundan şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Yapılan araştırmalarda 1 kilo limonda 1 kilo çiçekten daha fazla şeker bulunduğu ispat edilmiştir. Hafif bir besin olduğu ve kalorisi düşük olduğu için diyet yada kişilerinde öğünlerinde kullanabileceği bir meyvedir .kam şekerini düzenlediği için açlık hissini azaltır ve tatlı yeme isteğini bastırır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.