Boyun ağrıları, günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu yüzden gerekli önlemleri almalı ve yaşamınızı buna göre şekillendirmelisiniz. Genelde ani bir şekilde olmaz. Uzun süren ve etkilerini arttıran bir seyirde gerçekleşir. Daha sonra da omurgalarda yıpranmalar ve zedelenmelerle devam eder.

Bu da boyunda ağrılar yaratır. Ağrıların şiddetine göre de doktorlara başvurma sıklığı artar. Bu ağrıların birçok nedeni vardır. Doktora başvurduktan sonra öncelikle herhangi bir hastalığınızın olup olmamasına bakılır. Kanser, enfeksiyon gibi problemler varsa ona göre bir tedavi planı yapılmalıdır. Peki, boyun ağrıları neden olur ?

Genel olarak boyun ağrıları, omurlardaki zedelenmeler ve yıpranmalar sonucunda meydana gelmektedir. Basit ağrılar önemsenmez fakat ağrılar arttıkça kişilerin yaşam kaliteleri de düşmeye başlar.

Boyun ağrısının bir başka nedeni de disk dejenerasyonudur. Bu durum yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilmektedir. Boyun ağrılarının en yaygın nedeni duruş ve oturuştaki bozukluklardır. Masa başı işlerde çalışan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Bunun dışında stres ve psikolojik faktörler de ağrılara sebep olur.

Strese bağlı ağrıları önlemek için sıcak banyo yapılabilir, egzersizler denenebilir. Kaza, travma sonrasında da boyunda hasar meydana gelebilir ve ağrılar artabilir. Aynı zamanda boyun fıtıkları, en çok karşılaşılan ve şikayet edilen sorunlardan biridir. Omur kemiklerinin arasında disk denen kıkırdak yapılar mevcuttur.

Ve bu yapının içinde de jölemsi bir sıvı vardır. Bu sıvılar bazı nedenlerden dolayı dışarı taşabilir. Bu da boyun fıtığı oluşturur. Yine trafik kazaları, boyna aşırı yük binmesi gibi nedenlerden ötürü boyun fıtıkları oluşabilir. Masa başı işlerde çalışan kişilerde de boyun fıtığı sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden duruş ve oturuşunuza çok dikkat etmeli, boyunluklu ve rahat sandalyeleri tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.