Genellikle nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen boğaz ağrısı yutkunma, konuşma ve yemek yeme konusunda zorluklara yol açabilir. Şimdi sizlere boğaz ağrısı doğal tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler sunacağız.

Boğaz ağrısına iyi gelen doğal ve evde kolaylıkla uygulanabilecek yöntemler;

Tuzlu su ile gargara yapılması; tuzlu su ile gargara yapmak boğazda meydana gelen iltihabı azaltmada etkili yöntemlerden birisidir. Tuzlu su karışımında kullanılan su çok sıcak olmamalı ve günde 3 defa  uygulanmalıdır.

Bal ve sirke karışımı; bir bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım günde 2-3 defa içilebilir.

Buhar tedavisi; boğazı yumuşatmak için kullanılan bir yöntemdir. Tencereye bir miktar su koyup kaynatılarak 10-15 dakika tencerenin buharı çok derin nefes alıp verilmeden solunmalıdır.

Meyan kökü çayı; boğaz ağrısına iyi gelen doğal çaylardan birisidir. Çayın etkisini artırmak için içerisine karanfil eklemek faydalı olabilir. Fakat çayın çok sıcak tüketilmemesi  gerekmektedir.

Karbonat; antiseptik özelliği bulunmasından dolayı bakterileri öldürmesi bakımından boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Karbonatlı suyu hazırlamak için 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırılır daha sonra bu karışım 1 dakika boyunca ağızda tutularak boğaz gargara yapılır. Gerektiği taktirde gargara günde 3 defa uygulanırsa daha çabuk sonuç alınır.

Papatya çayı; doğal bitki çaylarından olan papatya çayı hem boğazı rahatlatır hem de sinirleri ve kasları gevşeterek daha kolay uyumaya yardımcı olur.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.