Beyin travması düşerek ya da kafaya sert bir cisimle darbe alınması sonucunda oluşur. Ancak her travma beyin hasarına sebep olacak kadar şiddetli değildir. Kafaya gelen pek çok darbe ağrılıdır.

Özellikle yüz ve kafa derisi vücudun diğer bölgelerine göre daha hassastır. Genelde bu bölgelerde oluşan darbeler çok büyük tehlikeler arz etmez ancak daha ciddi hasarlar travmatik etkilere sebep olabilir.

Daha ciddi hasarlarda beyin travmasının belirtileri genellikle görülen belirtiler şu şekildedir; kaza anını, öncesini ve sonrasını hatırlamak konusunda güçlük çekmek, bilinç kaybı ve bilinçte bulanıklaşma, uyku hali ve uyandırılamama sorunu, görüşte bulanıklaşma, bebeklerde travma durumu olması halinde etrafa olan ilginin azalması, kasılmalarının görülmesi, denge kaybı, başta ağrı ve dönme hissi, kulaktan ya da burundan saydam sıvı akması ya da kanama oluşması.

Beyin travması teşhisi için, kafaya darbe alınması durumunda derhal acil servise gidilmesi gerekir. Hekimin kazanın türü ve şiddeti hakkında bilgi almasından sonra muayene etmesi ve gerekli gördüğü taktirde gözlem altına alması gerekir.

Kafada darbe sonucu kesik de oluşmuşsa dikiş atılması gerekebilir. Aspirin ve muadili ilaçlar, kan sulandırıcı nitelikte olduğundan kanamanın artmaması adına alınmamalıdır. Ayrıca kuvvetli ağrı kesiciler de uyutucu etki yaratacağı ve hekimi yanıltabilecek sonuçlar verebileceği için alınmamalıdır.

Hafif kafa travmalarında ağrı birkaç saat sürebilir, morarma ve ezikler oluşması durumunda tamamen iyileşme durumunun gerçekleşmesi 1- 2 haftayı bulabilir. Dikiş atılması durumunda 1 hafta sonrasında dikişler alınır ve doktorun aksini tavsiye etmemesi durumunda 24 saat sonra banyo yapılabilir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.