Toplumu oluşturan en küçük yapı taşı ailedir. Aile ise resmi tanımlara göre anne, baba ve çocuktan oluşur. Anne ve babanın çocuk sahibi olması her açıdan hayatlarını değiştirecek ve anne- babaya daha farklı sorumluluklar yükleyecektir. Çocuğun gözünde anne ve babanın rolü ve sorumlulukları oldukça farklıdır. Bu durum çeşitli sebeplerle açıklanabileceği gibi toplumsal yapıya bağlı olarak da şekillenebilir.

Gelenek ve göreneklerimizde aile bireylerinin rolü ve yeri zaman içinde değişip dönüşmeye başlasa da bazı durumlar oldukça nettir. Kültürümüzde ev hayatında anne, baba ve çocuk bir bütün olarak düşünülmüştür. Bazı görevler sadece tek bir kişiye verilirken bazı görev ve durumlar ise kişilere ve karakter yapılarına göre şekillenmiştir.

Anne- Baba – Çocuk İlişkisi

Anne- Baba – Çocuk İlişkisi

Anne ve baba çocuk için oldukça değerli ve önemlidir. Hatta hiç kimse ile paylaşmak istemedikleri ve bu fikirden bile hoşlanmayacakları yegâne şeydir. Aynı durum ebeveynler içinde geçerlidir. Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren hem anne hem de baba farkında olmadan bir koruyucu zırhla evlatlarını kuşatmaktadır. Bu durum anne için içgüdüsel olsa da baba için sahiplenici bir tutumun göstergesi olarak düşünülebilir.

Baba Rolü Olmayan Durumlarda Anne- Erkek Çocuk İlişkileri

Ayrılan Çiftleri Çocukları ile İlişkileri

Anne veya baba çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı evlilik birliğini sürdürmek istemeyebilir ve ayrılabilirler. Çocuğun bu durumda kendisini bir taraf olarak görmemesi oldukça önemlidir. Çünkü çocuk bu durumda bir taraf seçemeyecek tek kişidir. Ayrıca çocuğun kendisini yalnız ve terk edilmiş hissetmemesi ve psikolojik olarak etkilenmemesi için anne ve baba ortak bir şekilde hareket etmeli ve çocukla zaman geçirmeye özen göstermelidir.

Ayrılan Çiftleri Çocukları ile İlişkileri

Çocuğun Cinsiyetinin Ebeveynlerle İlişkisi Üzerinde Etkisi

Genellikle ülkemizde yaygın olan bir kanı vardır. Kız çocukların babaya, erkek çocuklarının anneye düşkün olduklarıyla ilgili bir görüştür. Bu görüş çoğu zaman doğru olarak görülür. Bu durumda çocuğun beklentileri veya ilgisi belirleyici olabilir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir durum vardır. Anneler ve babalar hiçbir zaman çocukları arasında cinsiyet veya çeşitli sebeplerden dolayı ayrım yapmamalıdır.

Şeker Hastaları İçin Diyet Nasıl Olmalı ?

Erkek Çocuk ve Anne İlişkisi

Ata erkil toplumlarda erkek çocuk sahibi olmak oldukça değerli olarak görülmekteydi. Bu durum geçmişte daha yaygın olsa da günümüzde de etkisi görülmektedir. Bu sebeple erkek çocuk aileler için önemli olabilir. Anne ise erkek çocuk sahibi olmayı geçmişte bir gelecek garantisi olarak görmekte ve güç timsali olarak yorumlamaktaydı. Günümüzde ise erkek çocuk ve anne arasındaki ilişki çocuk gelişimi ve ebeveynlik üzerine yazılan kitaplar ve tecrübelerle ileri seviyededir.

Baba Modeli Olmayan Ailede Erkek Çocuk ve Anne İlişkisi

Siyah Dumanlı Göz Makyajı Yapmanın Püf Noktaları

Baba Modeli Olmayan Ailede Erkek Çocuk ve Anne İlişkisi

Babanın çeşitli sebeplerden dolayı olmadığı ailelerde anne çocuklarına hem annelik hem de babalık yapmaktadır. Eğer boşanmadan kaynaklı bir ayrılık varsa baba çocuklarıyla mutlaka görüşmelidir. Özellikle erkek çocuklarının ergenlik dönemlerinde mutlaka çocuklarıyla iletişim halinde olması gerekir. Eğer baba aile yaşamından ölüm veya farklı bir sebepten kalıcı bir şekilde ayrılmışsa annenin sorumlulukları artacaktır.

Mezoterapi Yöntemi ile Selülitlere Veda Edin

Bazı ailelerde annenin baba rolünü üstlenmesi erkek çocuk için yeterli olsa da her ailede bu durum geçerli olmayabilir. Erkek çocuk baba rolü olmayan bir ailede büyüdüğü için zaman içinde kendini o role oturtabilir. Bu durumu annenin üzerinden yük almak istemek ya da erkeklik duygusunun ağır basıp koruyucu olmak istemesiyle açıklanabilir. Ancak bu durum herkesin kaldırabileceği bir şey olmadığından çocuğun ruhsal olarak zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca başta anne olmak üzere diğer aile üyelerinin haklarını kısıtlayabilir ve zorlayıcı bir durum olabilir.

Kaynak : Kisacakadin.com

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.